Проктологічна Амбулаторія

UA EN
Статті / Статті наших лікарів / Рак слід виявляти вчасно

Рак слід виявляти вчасно

Рак прямої кишки в сьогоднішньому цивілізованому світі посідає 6-7 місце серед раку інших органів та локалізацій. Серед раку кишечника він займає перше місце, складаючи 70-80 %. Найчастіше рак прямої кишки виникає у віці 40 – 60 років, хоча можливий розвиток цієї недуги у будь-який час. При цьому чоловіки і жінки хворіють з однаковою частотою.

У кожному випадку рак прямої кишки становить серйозну загрозу для життя людини. Про причини виникнення, а також сучасні можливості діагностики та лікування хвороби, ми спілкувались із лікарями Проктологічної амбулаторії Михайлом Чорненьким та Юрієм Веселовським.

Найгіршим для пацієнтів із раком прямої кишки є те, що на початку захворювання людину НІЧОГО НЕ ТУРБУЄ – вона не відчуває болі, дискомфорту, немає порушень стільця чи інших скарг. А хвороба вже є! На ранніх стадіях вони нічого не стискають і не перекривають, не порушують травлення чи всмоктування, товста і пряма кишка функціонують як у повністю здоровому організмі, тому й не проявляють себе ніяк! Як правило, пухлина починає проявляти себе вже тоді, коли допомогти дуже важко, або й неможливо!

Зазвичай хвороба починається ускладненнями. Так, в окремих випадках пухлина виростає настільки великою, що повністю перекриває кишку, а це спричиняє кишкову непрохідність. В інших випадках, коли пухлина починає розпадатися і оголюються великі судини, може виникнути кишкова кровотеча. В обох ситуаціях потрібна негайна медична допомога. Іноді першими симптомами можуть бути втрата ваги, кров’янисті виділення з кишки, анемія, відчуття неповного випорожнення кишки після туалету, несправжні позиви в туалет, можливий тупий, негострий біль під час стільця. Такі прояви можуть бути непомітними для людини в сучасних активних умовах існування або коли людина не приділяє собі достатньо уваги.

Через такі причини, на жаль, люди починають шукати розради у лікарів тоді, коли може бути пізно… Пухлина може проростати місцево у сусідні органи, або ж метастазувати у віддалені органи – наприклад, у печінку чи легені. У цих ситуаціях неможливо радикально провести лікування: навіть якщо знищити пухлину в кишці, ракові клітини в організмі залишаються.

 

завідувач

ТАК ЩО Ж РОБиТи, ЩОБ ПОБОРОТи ЦЮ ПРОБЛЕМУ?

Слід запам’ятати, що ЛІКУВАТи ХВОРОБУ ЗАВЖДи ВАЖЧЕ, НІЖ ПОПЕРЕДиТи. В цьому плані ми рекомендуємо брати приклад із японців, які сьогодні досягли найнижчого в світі показника смертності від раку травної системи, в тому числі – прямої кишки. Так от, у них золоте правило ­– після 40 років раз в півроку дивляться ендоскопом шлунок, можливо саме тому у нас в народі називають процедуру «японцем». І обов’язково щорічно проходять огляд у проктолога із аноскопією та сигмоскопією. Саме аноскопія дозволяє виявити понад 90 % випадків раку прямої кишки, а щорічної сигмоскопії достатньо щоб виявити понад 70 % випадків раку товстої кишки, який локалізується в кінцевих її відділах. Навіть злоякісну пухлину на ранній стадії можна вилікувати, головне – вчасно її побачити.

Також варто знати фактори, які сприяють переродженню здорових клітин нашого організму в рак, оскільки єдиної причини, яка викликає розвиток раку прямої кишки, немає. Ракові клітини, як правило, виникають при постійній травматизації та на фоні хронічного запалення. Ці фактори найчастіше мають місце при геморої, тріщинах та поліпах прямої кишки.

У той час, коли хронічний геморой і анальні тріщини нав’язливо турбують хворих, що змушує їх звертатися до лікаря-проктолога, ПОЛІПи ПРЯМОЇ КиШКи є досить підступними. Це – доброякісні пухлини. Проходять, як правило, безсимптомно. Іноді можуть защемлюватися, викликаючи біль, або кровоточити. Поліп поступово росте, травмується каловими масами та може перетворитись із доброякісного в рак! Може бути так, що ця злоякісна трансформація буде непомітною. Саме тому видалення поліпу в межах здорових тканин із подальшим гістологічним дослідженням є обов’язковим у разі його виявлення.

Подібно до цього здорові клітини прямої кишки при хронічному геморої та анальній тріщині, які постійно перебувають під впливом запалення, травматизації, теж можуть переродитися. Ми не можемо стверджувати, що в кожному такому випадку буде розвиватися рак. Але зволікання із лікуванням цих проблем може бути фатальним!

Правильний догляд і спосіб життя допоможуть Вам зміцнити здоров’я прямої кишки. Але ніщо не замінить Вам обстеження та консультацію в лікаря!

Будьте здоровими та бережіть себе!