Проктологічна Амбулаторія

UA EN
Статті / Статті наших лікарів / Як зберегти кишечник здоровим

Як зберегти кишечник здоровим

В сьогоднішньому цивілізованому світі понад 90 % людей хоча б раз в своєму житті стикаються із проблемами прямої та товстої кишки. Приблизно в половини із них вони становлять серйозну загрозу життю та здоров`ю, що змушують звертатися за допомогою. Решта «звикають» до свого дискомфорту, свербежу, періодичних запорів і кровотеч, відкладаючи своє здоров`я на майбутнє…

Про те, які заходи слід вживати при виникненні проблем із кишечником та що робити, щоб їх попередити, ми спілкувались із лікарями Проктологічної амбулаторії Михайлом Чорненьким та Юрієм Веселовським.

Кишечник – це орган, в якому відбувається остаточне травлення, всмоктування води, формування калу, виведення неперетравлених продуктів та токсинів з організму. Крім того, мікрофлора товстої кишки забезпечує нам синтез вітамінів групи В, а також здоровий тонус імунної системи. Хибною є думка, що для здоров`я кишечника потрібна якась специфічна дієта. Для доброго травлення людині потрібно споживати щодня не менше 400 г рослинної  їжі. Ви можете вибрати собі те, що подобається саме Вам!
Відварений буряк чи морква у вигляді салату з олією та цибулею. Кабачок, баклажан, капуста, броколі,  помідор, огірок, кріп, петрушка, салат тощо. Хто більше полюбляє фрукти – підходить все – сливи, абрикоси, персики, яблука, груші, алича. При цьому все може бути в будь-якому вигляді – сирому, вареному, печеному, тушкованому.

Соки харчових волокон, що містяться в овочах і фруктах, є джерелом вітамінів та мінералів. А самі волокна надають калу легку та пористу структуру, стимулюють моторику кишки, що забезпечує легке і швидке видалення з організму. Таким чином і токсини виводяться швидше!

Врахуйте також, що овочі і фрукти в цьому плані не зможе замінити жодна каша. Крім того, навчіться вживати білкову та вуглеводну їжу лише в першій половині дня. Наскільки це можливо, обмежте вживання гострих страв та алкоголю. Якщо у Вас є проблеми з травленням і стільцем, лише спробуйте внести ці рекомендації в свій стиль життя. Вже після першого тижня Ви зможете побачити результат.

По-друге, уникайте тривалого сидіння та тяжких фізичних вправ. Якщо у Вас сидяча робота або Ви тривалий час їздите за рулем, напрацюйте собі звичку робити невелику прогулянку на 10-15 хвилин щогодини. Цього достатньо аби звільнити органи малого тазу від негативного впливу застою венозної крові. Цей момент ще й важливий в профілактиці захворювань простати, хребта, гінекологічних проблем, варикозної хвороби вен. Не сидіть тривалий час в туалеті, не піднімайте тяжкого!

По-третє, дотримуйтеся гігієни власного тіла і в тому числі заднього проходу. Ми рекомендуємо після кожного стільця підмивання водою температури тіла із господарським милом, після чого – осушування марлевою серветкою. Бажано не використовувати туалетного паперу.

І найважливіше! В проктології часто буває так, що людина не відчуває болі, дискомфорту, чи інших скарг, а хвороба вже є! В першу чергу це стосується онкопатології. Як правило, вона проявляє себе вже тоді, коли допомогти дуже важко, або неможливо! Як доброякісні, так і злоякісні пухлини виникають із здорових клітин нашого організму. На ранніх стадіях, коли вони нічого не стискають або не перекривають, як це має місце в товстій та прямій кишці, то й не проявляють себе ніяк! А коли з’являються перші симптоми – втрата ваги, кров’янисті виділення з кишки – пухлина вже досить велика або проростає в сусідні органи. Наприклад, людина вперше може дізнатися про хворобу лише тоді, коли вона повністю перекриває кишку. Якраз тоді люди починають шукати розради у лікарів. Коли може бути пізно…

Лікувати хворобу завжди важче, ніж попередити. В цьому плані ми рекомендуємо брати приклад із японців, які сьогодні досягли найнижчого в світі показника смертності від раку травної системи. Так от, у них золоте правило ­– після 40 років раз в півроку дивляться ендоскопом шлунок, можливо саме тому у нас в народі називають процедуру «японцем». І обов’язково щорічно огляд у проктолога із сигмоскопією. Навіть злоякісну пухлину на ранній стадії можна вилікувати, головне – вчасно її побачити.

Здорове харчування, гігієна заднього проходу та правильний режим фізичних навантажень допоможуть Вам зміцнити здоров’я прямої кишки. Але ніщо не замінить Вам обстеження та консультацію в лікаря!

Будьте здоровими та бережіть себе!